Programy antywirusowe

Programy antywirusowe

sidebar

Wyświetlanie jednego wyniku

Antywirus – co to jest?

Programy antywirusowe, to oprogramowanie, którego zadaniem jest wykrywanie i eliminowanie złośliwego oprogramowania, groźnych aplikacji i niebezpieczeństw w sieci.

Coraz częściej spotyka się kompletne pakiety ochrony komputera zamiast standardowych programów antywirusowych, z powodu rosnących ataków hakerów. Dodatkowe funkcje antywirusów, jakie najczęściej otrzymuje się w pakiecie to: zapora sieciowa, filtr antyspamowy, kontrola rodzicielska i zabezpieczanie zapisanych na komputerze haseł.

Jak działa antywirus?

Programy antywirusowe, to tylko z pozoru proste programy mające na celu zabezpieczać komputer. W rzeczywistości, są to bardzo złożone aplikacje, w których skład wchodzą ogromne bazy danych, skomplikowane skanery i monitory danych.

W skład podstawowej wersji programów antywirusowych wchodzą najczęściej:

 • Skaner – którego zadaniem jest badanie pliku lub plików w celu zbadania potencjalnych groźnych aplikacji lub złośliwego oprogramowania.
 • Monitor – który cały czas działa w tle podczas pracy komputera. Jego zadaniem jest sprawdzanie wszystkich pobieranych, uruchamianych i przetwarzanych plików.

Bazy danych są bardzo ważne, ze względu na wciąż nowe wirusy pojawiające się w sieci. Żeby komputer był całkowicie bezpieczny, zaleca się natychmiastową aktualizację programów antywirusowych, zaraz po otrzymaniu stosownej informacji.

Programy antywirusowe – kompletna ochrona komputera

Programy antywirusowe stały się koniecznością, jeżeli chodzi o ochronę komputera. Dobry program antywirusowy, powinien jak tarcza bronić nasz sprzęt, przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerskimi.

Darmowe antywirusy oferują ochronę komputera, jednak nie jest ona kompletna i wielu przypadkach okazuje się, że mimo jej stosowania, sprzęt mógł zostać zainfekowany. Dzieje się tak głównie ze względu na znacznie rzadsze aktualizacje oprogramowania antywirusowego i słabszej jakości ochronie.

Pełną ochronę i maksymalną szybkość komputera oferują jedynie płatne programy antywirusowe, które zapewniają pełną kontrolę nad siecią Wi-Fi, ochronę przed spamem, ransomware i monitorują podejrzane strony internetowe. Każde odbiegające od standardowych zachowań czyny użytkownika są natychmiast weryfikowane, dzięki czemu, nawet, gdy nie wiemy, że robimy coś niebezpiecznego, oprogramowanie nas chroni.

Dodatkowo, dobre programy antywirusowe, oferują możliwość anonimowego przeglądania sieci i bezpieczeństwo podczas wykonywania płatności online.

Jaki program antywirusowy wybrać?

To, czy powinieneś korzystać z darmowego programu antywirusowego, czy płatnego, powinno być uwarunkowane od czynności, jakie wykonujesz na komputerze. Jeżeli używasz komputera lub laptopa wyłącznie do przeglądania Internetu i nie wykonujesz płatności online lub nie pobierasz aplikacji, możesz wybrać darmowy antywirus.

Jeżeli zaś, Twoje działania na komputerze są nieco bardziej zaawansowane, tzn. posiadasz poufne pliki lub zdjęcia, wykonujesz płatności przez Internet lub pobierasz mnóstwo programów i plików, powinieneś zainteresować się zakupem płatnego oprogramowania antywirusowego.

Płatny antywirus – jakie zalety?

Płatne programy antywirusowe wyróżniają się:

 • Znacznie większą skutecznością wykrywania i eliminowania groźnych aplikacji i oprogramowania dzięki szybkim aktualizacjom.
 • Bardziej zaawansowanym oprogramowaniem i bardziej przyjaznym interfejsem użytkownika.
 • Większą ilością funkcji i możliwością ochrony danych i haseł w chmurze.
 • Szybszym działaniem, które nie spowalnia komputera, co jest bardzo ważne w pracy wymagającej dużej ilości zasobów.

Najlepsze płatne antywirusy

Poniżej znajdziesz listę najlepszych antywirusów dostępnych na rynku.

 1. ESET NOD32 Antivirus – świetny wybór na domowy komputer z systemem Windows 10.
 2. Norton Security – antywirus kompatybilny z systemem MacOS.
 3. ESET Endpoint Antivirus Suite – najlepszy program antywirusowy do firmy.
 4. Kaspersky Internet Security – Uniwersalny antywirus przeznaczony na wszystkie urządzenia.
 5. ESET Mobile Security – Topowy program antywirusowy na urządzenia mobile z systemem Android.

TOP