Systemy operacyjne

Systemy operacyjne

sidebar

Wyświetlanie jednego wyniku

Windows 10 Home

(0)
249,00  219,00 

Najpopularniejsze systemy operacyjne

Systemy operacyjne istnieją praktycznie tak samo długo jak same komputery. Są one nieodłącznym elementem każdego komputera, ponieważ to one odpowiadają za prawidłową pracę naszego sprzętu. Uruchamiają one odpowiednie aplikacje, tworzą zależności i zarządzają zasobami komputera.

Na rynku można wyróżnić kilka systemów operacyjnych, z czego każdy posiada pewne wady i zalety oraz jest przeznaczony do nieco innych zadań lub pracy. Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych systemów operacyjnych, które znajdują się na komputerach polaków.

  • Windows 10 – jest to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft, który jest zdecydowanym liderem wśród tego typu oprogramowań. Większość komputerów zarówno stacjonarnych jak i laptopów pracuje na systemie Windows 10 lub jednej ze starszych jego wersji. Dzieje się tak dlatego, że Windows obsługuje uruchamianie praktycznie wszystkich programów, a jego wielozadaniowość sprawia, że jest systemem uniwersalnym. Większość laptopów, które możesz kupić w sklepach komputerowych, posiada system operacyjny zainstalowany Windows 10.
  • MacOS – system operacyjny tworzony przez firmę Apple, który uważany jest za jeden z najbardziej stabilnych systemów operacyjnych. Został stworzony z myślą o przenośnych urządzeniach MacBook. Urządzenia pracujące w oparciu o ten system operacyjny wyróżniają się łatwością obsługi, stabilnością i płynnością działania.
  • Linux – darmowy system operacyjny, który w rzeczywistości jest podstawką na której opiera się znacznie więcej systemów jak Ubuntu, Fedora czy Manjaro. Jeszcze kilka lat temu polecamy był głównie dla programistów, ponieważ żeby uruchomić na nim podstawowe aplikacje trzeba było posiadać wiedzę z tego zakresu. Dziś działa podobnie do Windowsa 10 i MacOS.
  • Chrome OS – jest to darmowy system operacyjny stworzony przez firmę Google. Określa się go mianem najlżejszego sytemu operacyjnego, ponieważ wykonywanie na nim jakichkolwiek operacji jest bardzo proste. Jedynym minusem działania, jest konieczność dostępu do internetu. Zainstalować na nim można jedynie aplikacje dostępne w sklepie Google Play.

System operacyjny – do czego jest potrzebny?

Systemy operacyjne służą do obsługi komputera. To znaczy, że są odpowiedzialne za oprogramowanie i uruchamianie wszelkich zainstalowanych aplikacji. Każdy komputer musi posiadać zainstalowany system operacyjny, ponieważ bez nie bylibyśmy w stanie wykonywać żadnych operacji.

Pełni on rolę połączenia, pomiędzy komputerami a użytkownikiem.

Jak wybrać i kupić odpowiedni system operacyjny

Dzisiejsze systemy operacyjne oferują nie tylko podstawowe funkcjonalności jak to miało miejsce kilka lat temu, ale też mnóstwo ciekawych opcji i udogodnień.

Windows 10 jest na przykład obsługiwany w pewnym stopniu przez sztuczną inteligencję, która wspiera nas podczas codziennej pracy. Dodatkowo takie elementy jak asystent głosowy, czy możliwość stałej pracy w sieci sprawiają, że dzisiejsza praca na komputerze jest znacznie łatwiejsza. Nie ma dziś chyba systemu operacyjnego, który w jakimkolwiek stopniu nie zawierał ciekawych urozmaiceń.

System operacyjny powinien być wybierany w oparciu o to, co chce się na danym komputerze robić. Możemy wyróżnić zarówno kilka systemów operacyjnych, które możesz zobaczyć powyżej, ale też różne ich wersje.

  • Home – są to zwykle podstawowe wersje systemów operacyjnych, bez skomplikowanych funkcji sieciowych i bez dostępu do narzędzi programistycznych. Takie licencje nie zezwalają na korzystanie z nich komercyjnie.
  • Education – są to systemy operacyjne, przeznaczone dla placówek oświatowych i osób, które potrzebują nieco więcej narzędzi niż to co oferuje wersja Home. Systemy na tej licencji posiadają większe zabezpieczenia i dają dostęp do narzędzi konfiguracyjnych.
  • Pro – systemy operacyjne przeznaczone dla osób, które korzystają z dużych zasobów komputera, potrzebują znacznych zabezpieczeń i korzystają ze specjalistycznych narzędzi.
  • Enterprise – systemy operacyjne komputera przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw, które pracują w oparciu o sieci komputerowe. Posiadają dostęp do aplikacji sieciowych. Dostępne są na różnych typach licencji.

System operacyjny powinieneś wybrać w oparciu o to, co będziesz wykonywał na danym komputerze. Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo systemów operacyjnych, do których dostęp otrzymasz niemalże praktycznie po zakupie. Zapraszamy do zakupów!

TOP